Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skutečně zdravá Pastelka

článek v RN

 Hledáme z řad rodičů (maminky, tatínky, prarodiče) dobrovolníky, kteří nám pomohou naplňovat vizi projektu "Skutečně zdravá škola".

Scházeli bychom se v určité dny (1x za 2 měsíce), sestavili tým, promýšleli akce, hodnotili jídelníčky, propracovali návrhy a pomohli pořádat akce pro naše děti. 

 

 

Skutečně zdravá MŠ Pastelka

Naše mateřská škola se rozhodla zapojit do projektu Skutečně zdravá škola, protože jeho vize se shoduje s naším chápáním cílů vzdělávání a výchovy předškolních dětí ke vztahu k přírodě.

Prostřednictvím projektů s environmentálním zaměřením jsou děti vedeny k poznávání živé přírody a jejích produktů, správné životosprávě, stravování, pohybovým návykům a postojům k okolnímu světu, a to vše především formou zážitků, experimentů a objevů.

 

Po celý rok dětem nabízíme velkou škálu aktivit souvisejících s přírodní tématikou. Na podzim pozorujeme dozrávání ovoce a zeleniny, povídáme si o jejich pěstování a samozřejmě také ochutnáváme. Když máme například Jablíčkový týden, loupeme, strouháme, pečeme a nakonec i konzumujeme svoje výtvory z jablíček. Mezi nejoblíbenější patří Štrůdlování. Sbíráme podzimní plody, z kaštanů, žaludů, šípků, jeřabin či různých listů a travin vyrábíme zvířátka a skřítky Podzimníčky, z dýní děláme strašidla a zbylé suché plody uschováme pro zvířátka na zimu. Nasbírané listy poznáváme a pojmenováváme, barvíme, lisujeme, otiskujeme a našimi výrobky vyzdobíme celou školu. V letošním školním roce se nám osvědčilo týdenní putování za Makovou panenkou, kdy se děti v průběhu jednoho týdne potkaly s obilím, makovicemi, luštěninami a formou pohádky si tak přiblížily, kde se bere mouka, makový koláč, hrachová kaše i čočková polévka. To vše se dá v podzimním období stihnout.

Nastala zima. Pozorujeme změny v přírodě i ve způsobu našeho správného oblékání a bezpečného pohybu venku.  Provádíme pokusy s vodou, sněhem a ledem, věnujeme se zimním hrám venku i ve třídách a vše vrcholí zimní pastelkovou olympiádou v naší prostorné tělocvičně. Plody, které jsme sbírali na podzim, ukládáme na okraji lesa a v parku pro zvířátka, plníme krmítka pro ptáčky. To vše patří u nás již k tradičním činnostem, kterými si krátíme čas čekání na jaro.

Tématickým okruhem „Probudil se malý brouček na stráni“ a rozloučením se s paní zimou, vyrobenou z papíru, přivítáme jarní přírodu. Těšíme se na pozorování ptáčků na školní zahradě, stavění hnízd, na zvířata a jejich mláďata. Budeme si všímat probouzení stromů a keřů za zimního klidu, pojmenovávat jarní rostliny a jejich barvy v zahrádkách a zkoumat v lese stromy listnaté a jehličnaté. Založíme zahrádku, sami si ji natřeme, naplníme zeminou a připravíme záhonky pro naše sazenice. Těšíme se, že provedeme pokusy s klíčením semen, předpěstováním a přesazováním zahradních plodin a vytvoříme herbář z vylisovaných jarních květin. Než přijdou letní prázdniny, ochutnáme naše první saláty, ředkvičky, rajčátka i okurky. Péče o školní zahrádku, bylinkový záhon a samotná příprava pokrmů z vlastních výpěstků nám dopomůže získat titul Bronzová zdravá škola, o který usilujeme ve výše zmiňovaném projektu. Tak nám držte palce!

 

Dana Kasparová, MŠ Pastelka

 

 

Chceme zdravější děti

Chceme, aby naše děti jedly jídlo, které je zdravé a které jim chutná, a aby věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. 

Naše vize

Skutečně zdravé školy nabízejí dětem jídlo, které je chutné a zdravé. Pomáhají dětem také získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožňují svým dětem porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, a světem, ve kterém žijí. Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a důležité informace, díky kterým si v životě dokážou vybrat zdravé a kvalitní potraviny.

Program Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu.

Co Skutečně zdravé školy dělají

  • nakupují do školní jídelny čerstvé sezonní suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků
  • organizují výlety na místní farmy
  • začleňují téma stravování a jídla do vzdělávacího programu
  • pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity
  • nabízejí kurzy vaření pro děti i rodiče
  • pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu
  • zajistí, že oběd je ve školní jídelně radostnou společenskou událostí v příjemné a klidné atmosféře. 
  • dětem poskytují plnou důvěru v účasti na celém procesu. Chceme, aby děti získaly dovednosti lídrů a naučily se poukázat na věci, které by se měly změnit. 
  • skutecnezdravaskola.cz/